Co warto wiedzieć na temat chinosów męskich - poradnik
2020-06-09
Spis treści
Czym są takie modele spodni?
Z czego są wykonane tego typu spodnie?
Jak dobrać spodnie męskie tego typu?
Dla kogo są tego typu spodnie?
Historia
Spodnie typu chinosy to udany potomek historii i mody. Wieki temu element wojskowego umundurowania, dziś z powodzeniem brylują na formalnych salonach oraz w codziennym użytku. Uwielbiane przez elity, artystów oraz persony ze świata polityki - dziś z powodzeniem służą zarówno mężczyznom, jak i kobietom w roli najmodniejszego dodatku casualowych stylizacji.
Czym są takie modele spodni?
Klasyczne, uniwersalne i nienachalnie eleganckie - tak najprościej opisać można tego typu spodnie. Podkreślające męską sylwetkę, z subtelnie zwężającymi się ku dołowi nogawkami na stałe wpisały się w kanon nowoczesnej mody męskiej. Wykonane z przewiewnych, oddychających tkanin stanowią nie tylko wszechstronny element garderoby współczesnego mężczyzny, ale przede wszystkim są absolutnym stylizacyjnym hitem ostatnich dekad.Cechujące się prostym krojem są ponadczasowym fundamentem każdej stylizacji - doskonale odnajdą się zarówno w formalnej, jak i casualowej odsłonie. Szeroka gama modeli oraz ogólna dostępność sprawiają, że z powodzeniem budować można za ich pomocą unikalne outfity, niezależnie od okazji czy pory roku.
Z czego są wykonane tego typu spodnie?
Współczesne modele wciąż biorą ze swoich protoplastów wszystko to, co najlepsze. Pierwsze chinosy męskie wykonywane były bowiem z wysokogatunkowej bawełny, która zapewniała biorącym udział w walkach żołnierzom wygodę noszenia i kamuflaż w nawet najbardziej nieoczywistych warunkach. W obecnych czasach przewiewna, należąca do jednych z najbardziej pożądanych surowców służących do produkcji odzieży bawełna stanowi podstawę składu tych spodni.Dzięki domieszce elastanu oraz poliestru współczesne spodnie męskie tego typu nabrały nowatorskiej elastyczności, która ułatwia dopasowanie ich do każdej sylwetki. Spodnie z oferty sklepu Merits dostępne są w wielu kombinacjach tych trzech niezwykłych materiałów, a ich gładka struktura sprawia, że spodnie te nie ulegają zagnieceniom. Również wytrzymałość materiału pozwala cieszyć się ulubionym modelem przez wiele sezonów.
Gdzie kupić?
Wybór spodni powinien zostać otoczony taką samą troską, jak... zakup samochodu! Choć z pozoru stwierdzenie to może wydawać się nad wyrost, jednak właśnie inwestycja w wysokojakościowe elementy garderoby dają pewność ich funkcjonalności oraz wytrzymałości na lata. Wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły modele dostępne w merits.pl to gwarancja trafnego wyboru oraz fachowej obsługi, której nie można pozostawić przypadkowi.Dobrane w zgodzie z indywidualnym stylem, odpowiadające najnowszym trendom garderoby świadomego, współczesnego mężczyzny. Obfitość barw i tkanin otwiera przed amatorami modnych rozwiązań bogaty wachlarz stylizacyjnych inspiracji. Oferta naszego sklepu internetowego z powodzeniem uzupełni garderobę nowoczesnego mężczyzny, ceniącego niebanalny styl. Bez problemu odnajdą się one w każdej powierzonej im roli, czyniąc z wielu stylizacji unikalny męski look.
Jak podwijać?
Pinroll, czyli podwinięcie nogawek, pozwala na swobodne wyeksponowanie kostek, butów lub skarpetek! Ten cieszący się niesłabnącą popularnością oryginalny trik z powodzeniem urozmaici każdą nieformalną stylizację. Aby pinroll wyglądał stylowo należy zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokość oraz formę nogawki - łatwej i efektowniej wykonać go bowiem na prostych, zwężanych spodniach. Wystarczy chwycić dolny szew, a następnie podwinąć materiał raz lub maksymalnie dwukrotnie do góry, na szerokość szwu.Podwinięta i wygładzona krawędź spodni nada look'owi niewymuszonego luzu. Im szersza nogawka, tym pinroll będzie mniej efektowny lub niechlujny. Podwinięcie nogawek jest więc świetnym rozwiązaniem dla wąskich spodni, lecz przy szerszych może się nie sprawdzić. Jeśli nogawka jest jednak nieznacznie szersza - warto przed podwinięciem jej krawędzi złożyć delikatnie materiał spodni wzdłuż bocznego szwu, aby fizycznie zmniejszyć jego szerokość, a następnie podjąć próbę podwinięcia nogawki.
Jak dobrać spodnie męskie tego typu?
Kluczem do sukcesu stylizacji jest odpowiednie dopasowanie do niej niezbędnych elementów. Każdy świadomy mężczyzna wie, że idealne skrojone, podkreślające atuty sylwetki spodnie to pozycja obowiązkowa w męskiej szafie. Spodnie występują w dwóch modelach - regular oraz slim fit. Modele regular posiadają klasyczne proporcje nogawek w stosunku do szerokości ud, a ich zwężenie jest nieznaczne. Model ten szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom męskiej klasyki, lubiącym standardowe rozwiązania.Nie zawiodą się na nich także panowie o większych gabarytach. Nogawki typu slim fit natomiast idealnie nadają się dla mężczyzn wysokich i szczupłych, którzy nie boją się eksperymentów z modą. Modele typu slim cechują się więc nie tylko zwężanymi ku dołowi nogawkami, lecz także i węższym obwodem ud. Dobór spodni w dużej mierze zależy także od charakteru stylizacji oraz okazji, z jaką przyjdzie im się zmierzyć. Formalne spotkania, firmowy outfit czy chociażby przyjęcie weselne wymagają bowiem bardziej indywidualnego podejścia niż casualowe spotkanie w gronie przyjaciół czy spacer. W zależności od sytuacji zmieniać się będzie także ich barwa.
Idealna długość
Spodnie tego typu to nie tylko fantastyczna, bardziej elegancka alternatywa dla spodni typu jeans, lecz także z powodzeniem zastępują w stylizacjach bardziej wyszukane modele - zachowują one równowagę pomiędzy codziennym, a szykownym outfitem. Mimo nieformalnego charakteru ich długość ściśle podlega zasadom doboru garniturowych modeli. Głównym zadaniem spodni jest podkreślenie atutów sylwetki oraz ukrycie jej niedoskonałości od pasa w dół.Idealnie dobrana długość nie tylko ją wysmukli i doda kilku centymetrów wzrostu, ale także optycznie ją wyprostuje. Spodnie o luźniejszej i szerszej nogawce powinny być więc dłuższe, a ich krawędź może lekko opadać na buty. Dzięki temu zabiegowi stylizacja będzie sprawiać wrażenie schludnej oraz przemyślanej. Długość węższych spodni natomiast powinna kończyć się maksymalnie na wysokości buta lub nieznacznie powyżej kostki. Idealna długość nogawki bowiem to taka, w której materiał nie obija się bezwładnie o kostki i nie tworzy nieestetycznych załamań.
Jakie kupić?
Jako wszechstronny element garderoby nowoczesnego mężczyzny, spodnie są bazą zarówno do codziennych, jak i formalnych stylizacji. Warto więc mieć w zanadrzu kilka rodzajów ulubionego modelu, które umożliwią szybką zmianę stylizacyjnej koncepcji. Przy zakupie należy także zadać sobie pytanie czy poszukiwany model posiadać ma klasyczne nogawki typu regular, czy może zdecydowanie węższe slim. Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę to wysokość stanu - wyższy stan chociażby idealnie maskuje niedoskonałości sylwetki, optycznie ją wydłużając i wyszczuplając.Klasyczne modele w neutralnych odcieniach szarości, beżów, czerni czy granatu będą doskonałą podstawą do każdej stylizacji. Natomiast wykonane z miękkiej bawełny, elastyczne spodnie w kolorze bordo lub w jasnym odcieniu niebieskiego będą świeżą propozycją dla letniego look'u. W sezonie wakacyjnym egzamin zdadzą również kolory mleczne, nie przyciągające światła słonecznego. Modele posiadające tylne kieszenie z subtelnym obszyciem lub zapisane na guzik to klasyka w najlepszym formacie. Prawdziwą innowacją są jednak modele z fabrycznie zaszytymi kieszeniami, które z łatwością można odpruć - urozmaicenie to pozwala na dużą stylizacyjną dowolność.
Jakie wybrać buty?
Niezaprzeczalną zaletą stylu smart casual jest niewymuszona elegancja, którą można stopniować za pomocą dodatków. Nie od dziś wiadomo, że buty należą do elementów nadających stylizacji charakteru. Od ich rodzaju zależy czy outfit nabierze sportowego szyku, czy raczej klasycznej elegancji. Ze spodniami tego typu polubią się więc modele z pogranicza codzienności i wizytowego stylu. Wyjściowe spodnie męskie tego typu idealnie skomponują się więc ze sznurowanymi butami za kostkę (np. chukka) czy skórzanymi sneakersami w neutralnych barwach.Doskonałym towarzystwem na letnie przechadzki po turystycznych miejscowościach będą dla nich mokasyny lub męskie espadrylki. Natomiast na spotkanie przy grillu lub spacer z psem polecają się definiujące sportowy miejski styl półbuty i buty sportowe. Aby nadać stylizacji bardziej street'owego charakteru wystarczy wybrać trampki lub tenisówki, które w połączeniu ze wzorzystymi skarpetami stworzą unikalny hipsterski look. Ponadczasowość tych spodni sprawia, że z łatwością łączy się je z praktycznie każdym rodzajem butów.
Z czym ubierać?
Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi - ze wszystkim! Nie bez powodu spodnie takie od dekad biją rekordy popularności, idąc za pan brat z jeansami. Biorąc pod uwagę jednak, że atrybutem męskości jest subtelna elegancja - bawełniane spodnie są zawsze o krok przed konkurencją. Formalny look służbowy, składający się z eleganckich spodni w połączeniu w klasyczną białą koszulą tworzy w pełni profesjonalny zestaw. Aby przełamać wizytowy styl wystarczy dobrać do stylizacji spodnie w kolorze bordo, błękitu lub karmelu czy dołączyć do neutralnego zestawu oryginalną marynarkę lub kontrastujący krawat.Jeśli jednak jednolita koszula jest obowiązkowym elementem stylizacji - warto podwinąć jej rękawy do długości 3/4. Spodnie takie doskonale współgrają także z koszulą w print lub o barwnym wzorze. Jeśli natomiast chcemy nadać stylizacji bardziej casualowej formy, wystarczy założyć t-shirt typu polo lub z dekoltem v-neck. Modele takie lubią się także z wełnianymi swetrami lub grubszymi marynarkami, a podwinięte nogawki slim fit nadadzą look'owi sportowej lekkości.
Dla kogo są tego typu spodnie?
Ten najbardziej uniwersalny model bawełnianych spodni z łatwością dopasuje się do każdej męskiej sylwetki. Mnogość stylizacyjnych możliwości, obfitość kolorów oraz prostota formy czynią z tych spodni idealny element garderoby współczesnego mężczyzny. Krój tych spodni męskich idealnie nadaje się zarówno dla wysokich panów o szczupłej sylwetce, zaufać mu mogą także niżsi mężczyźni.Spodnie tego typu znacznie poprawiają mankamenty sylwetki, tuszując wiele jej niedoskonałości. Stylizacje z ich użyciem korzystnie wpływają na proporcje figury, jednocześnie dodając mężczyźnie klasy. Zadowoleni z nich będą więc panowie wykonujący pracę wymagającą formalnego look'u, a także ci lubiący połączenie elegancji z domieszką luzu.
Materiał
Decydując się na ich zakup warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. W większości przypadków spodnie te tworzone są na bazie delikatnej, przyjemnej w dotyku bawełny, lecz na rynku spotkać można także spodnie lniane. Aby nadać im elastyczności, stosuje się domieszkę elastanu lub poliestru.Wykonane z przewiewnych, oddychających tkanin zapewniają wysoki komfort noszenia nawet w najbardziej upalne dni, a jako całoroczny element męskiej garderoby zdają egzamin także w sezonie jesienno-zimowym. Sama bawełna należy do surowca nie ulegającego łatwym zagnieceniom, co czyni z niej praktyczny materiał do ich produkcji.
Historia
Jest to powojenna scheda przeszłości, a ich ewolucja trwa po dziś dzień. Obecnie używana nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa "chino", czyli Chiny. Swoją historyczną podróż rozpoczęły jednak znacznie wcześniej, zanim dowiedzieli się o nich Hiszpanie. Wszystko to za sprawą generała rezydującej w XIX-wiecznych Indiach armii brytyjskiej, której to umundurowanie wymagało skutecznego kolorystycznego kamuflażu.Takim oto sposobem rzucający się w oczy brytyjski mundur biało-czerwonej barwy przeżył swój renesans na "khaki", co w języku hindi oznacza kurz / proch. Bawełniane spodnie koloru beżowego doskonale przyjęły się w indyjsko - brytyjskich potyczkach, po czym zostały "przejęte" przez Hiszpan w wojnie z Ameryką. Powojenne pozostałości po hiszpańsko-amerykańskich walkach w postaci bawełnianych spodni, w II połowie XX w. szturmem wdarły się do amerykańskich akademików, zapoczątkowując tym samym niesłabnącą do dziś na nich modę. Z biegiem lat zmniejszała się ich objętość, a nogawki znacznie zwęziły, czemu zawdzięczają swój obecny kształt.
Pokaż więcej wpisów z
Czerwiec 2020